Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Anatomie

23. března 2007 v 21:34 | arwen shadowrax |  Koně všeobecně
Stavba koně se mění podle účelu, k němuž byl vyšlechtěn. Na jedné straně jsou krátké, silně proporce a mohutné osvalení tažných koní, ukazující sílu a výkonnost. Opačným extrémem je uhlazený plnokrevník význačný lehkou stavbou a dlouhými proporcemi i svaly - utváření sloužící k rychlosti.
(pozn. až bude trochu víc času, plánuji sem vložit popsaný obrázek koně včetně jeho částí těla a hlavy)
Srovnání anatomie koně s člověkem:
Naše paže i přední končetina koně se shodně skládají ze záloktí a předloktí s loktem a vřetenní kostí. Mezi nimi leží loketní kloub, který se u koně nachází v blízkosti hrudní kosti. I zadní končetina koně je velice podobná naší noze. Zadní končetina koně se skládá ze stehenní kosti, kolenního kloubu, lýtkové kosti a holenní kosti. Koleno koně leží pod kyčelním kloubem a má velice pohyblivou čéšku. Paže a noha člověka tedy odpovídají přední a zadní končetině koně.
Víte, že člověk a kůň jsou podle Darwinovy teorie příbuzní? Mají společného předka, ze kterého se oba vyvinuli svým vlastním způsobem. Tak je možné vysvětlit i shodné prvky v kostře člověka a koně.
Vzhled
Vzhled koně ovlivňuje dědičnost. Kůň má celkem 39 genů, vyskytující se v mnoha kombinacích, určující jeho vlastnosti a vzhled.
Zbarvení:
Je tolik různých barev koní, že se některé dají zřídka pojmenovat a je k vidění třeba jen jednou za život. Zde jsou základní barvy srsti, od nichž se pak odvíjí další zbarvení: vraník, hnědák (světlý, tmavý), ryzák (červený ryzák…), žluťák, plavák, grošák (myšák), bělouš (modrý bělouš, červený bělouš, muškátový bělouš), strakáč (skewbald - hnědé skrvny, piebald - černé skvrny).
Odznaky:
vrozené:
- na hlavě (lysinka, hvězda, nosní pruh…)
- na nohou (bílá korunka, podkolenka…)
- na kopytech (vertikálně pruhované)
- na zádech (úhoří pruh, ramenní kříž…)
získané:
- výžeh pro identifikaci (č. výžehu, znak plemene…)
- bílá místa po odřeninách
- vady po úrazu
Zvláštnost: Srst koně může v průběhu let změnit svou barvu. Při narození hříběte proto nelze ještě na 100% určit jeho pozdější barvu. Bělouši se například rodí jako tmaví hnědáci nebo vraníci, později vybělují a jejich srst je nejprve tmavošedá a s přibývajícím věkem stále světlejší, až jsou nakonec bílí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama