Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Krátkosrstá kolie

23. března 2007 v 20:56 | arwen shadowrax |  Psi všeobecně
Původ a vzhled kolie
Původ: Přesný původ dlouhosrsté i krátkosrsté kolie je neznámý. Plemeno původně vzniklo z různých ovčáckých a farmářských psů. Usuzuje se, že pochází v prví řadě z border kolie, eventuálně, že obě měly stejné předky. V průběhu let vyšlechtili skotští a angličtí chovatelé z původně poněkud hrubšího, těžkopádného psa elegantnější zvíře. Je pravděpodobné, ne však jisté, že došlo ke křížení Irského a Gordonova setra, aby došlo k vylepšení barvy. Do křížení byl zapojen i barzoj, aby kolie získala elegantnější protáhlou hlavu.
Celkový vzhled: Silná stavba těla, která však nesmí působit těžkopádně nebo hrubě. Pes zároveň vypadá půvabně a mrštně. U krátkosrsté kolie plně vyniká její silná, elegantní stvba těla.
Pohyb: lehký a uhlazený, s vydatným dlouhým krokem
Povaha: Přátelská, bez jakékoliv stopy po agresivitě či nervozitě. Je velice vhodná jako rodinný pes. Musí se však jednat o rodinu harmonickou, protože neustálé hádky psa psychicky silně zatěžují a mohou i vyvolávat zvracení a nechuť k jídlu.
Je inteligentní, přítulná, dobromyslná a něžná. Svému majiteli a jeho rodině je kolie bezpodmínečně oddaná. Na svém území je spolehlivým strážcem. Ohlašuje všechny cizí lidi, ale nechová se při tom agresivně.
Tento pes reaguje velïce citlivě na přání a povely. Jejich původní poslání pást stáda je u nich hluboce zakořeněné. Lze to pozorovat, zejména při rodinných procházkách. Kolie se snaží obíhat všechny dokola a udržet je tak pohromadě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama