Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Kůň a jeho chování

23. března 2007 v 21:41 | arwen shadowrax |  Koně všeobecně
Chování, povaha
Kůň se nikdy nechová agresivně či přímo zabijácky sám ze své přirozené vůle. Neexistuje špatný kůň - sám o sobě. Špatné koně dělají špatní lidé, kteří ho bijí či příliš rozmazlují. Potom se kůň stává zabijákem a vinou lidí je i utracen.
Kůň je odjakživa inteligentní a rychle se učí. Důležité jen je, umět ho zaujmout a podnítit jeho snahu. Výcvik ale musí provádět zkušení lidé, aby nezranili sebe či koně, při nesprávném zacházení.
Kůň je od počátku stádové zvíře. Má silný stádový pud a kam jde celé stádo, jde i on bez ohledu na to, jestli na sobě někoho veze nebo ne. Mezi koňmi ve výběhu panuje silná hierarchie. Vedoucí kůň je vysoce respektován, ale neustále musí o své výsadní postavení bojovat. Musí však také na sebe přebírat povinnosti a odpovědnost za ostatní členy stáda. Stádo ve volné přírodě se skládá z jednoho hřebce, mnoha klisen a jejich hříbat a také ročků. Jakmile hřebečci dospějí do věku dvou let, vedoucí hřebec je vypudí ze stáda. Také se stává, že je ze stáda vyloučena klisna. Důvody, proč se tak děje, ale neznáme. Zavržené klisny se často připojují k mladým hřebců, kteří se pokouší založit si vlastní stádo.
Ve stádě nemá s výchovou hříběte hřebec nic společného, a proto se klisny starají o všechna hříbata ve stádě, ať se narodila jim či jiné klisně. Zvědavá a neposedná mláďata mají ke svým "vychovatelkám" respekt. Klisně stačí udělat jen pár kroků ke zlobivému hříběti, aby ho vykázala zpět na jeho místo. Vedoucí klisna nepotřebuje (na rozdíl od hřebce) vůbec s nikám bojovat, aby si uhájila své dominantní postavení ve stádě. Pár zřetelných výhružných gest jí k tomu úplně postačí. Je všemi ostatními respektována, protože se stará o blaho celého stáda. Ona zná nejlepší pastviště, napajedlo a nejpohodlnější místa ke spánku. V její přítomnosti se ostatní cítí bezpečně, protože klisna se chová instinktivně správně. Vyskytne-li se nebezpečí a na útěk je již příliš pozdě, postaví se klisna nebezpečí neohroženě čelem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dfndfhn dfndfhn | 24. září 2008 v 20:17 | Reagovat

fdhndfnh

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama