Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Než byl kůň koněm

23. března 2007 v 21:30 | arwen shadowrax |  Koně všeobecně
Původ a zdomácnění koně
Kůň, jak ho známe dnes se vyvíjel několik miliónů let. Prvním vývojovým stupněm tohoto zvířete byl condilarthra, o kterém vědci usuzují, že je předkem i nosorožce a tapíra. Z condilarthra se vyvinul eohippus "kůň úsvitu". Byl stěží větší než liška a vážil asi 5 kg. Měl čtyři prsty.
Z něj se asi před 40 - 25 mil. let vyvinul mesohippus, který byl vysoký až půl metru, měl delší nohy a jen tři prsty. Milhippus a parahippus, kteří následovali po mesohippovi, měli tyto vlastnosti ještě výraznější a stále prodlužující se nohy jim umožňovaly velmi rychlý pohyb.
Meryhippus byl v kohoutku vysoký téměř jeden metr. Na svých dlouhých nohou měli tři prsty, ale jen prostřední z nich se dotýkal země. Jelikož se živil stepní trávou a musel často zvedat hlavu, aby se rozhlédl po okolí, začal se mohutně vyvíjet jeho krk. Měnil se i chrup, jelikož tráva byla tvrdá a houževnatá. Asi před 10 miliony let vznikl
pliohippus - přímý předek dnešního koně. Byl vysoký asi 1, 20 metru. Běhal už jen po jednom prstu, obklopeným kopytem. Z něj se během několika mil. let postupně vyvinul "pravý" kůň, equus caballus, tak jak ho známe dnes.
Většina dokladů nasvědčuje tomu, že kůň byl zkrocen v Eurasii před pěti šesti tisíci let na konci mladší doby kamenné . Původně se chovali v polodivokých stádech. Jejich maso sloužilo za potravu, z kůží se dělaly stany a oděvy, trus se sušil na topení, klisny poskytovaly mléko. Časem se klidnější koně začali využívat jako soumaři. Poté se na nich lidé naučili jezdit a v některých zemích měl kůň klíčový význam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama