Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Než byl pes psem

23. března 2007 v 21:44 | arwen shadowrax |  Psi všeobecně
Základní údaje o psu:
Pes domácí, Vanis familiaris, je nejpopulárnějším doma chovaným zvířetem na celém světě. V lidské společnosti zaujímá zcela zvláštní postavení. Vztah psa a člověka je vztahem dvou víceméně masožravých savců, kteří spolu sdílejí obydlí, potravu, přízeň i nepřízeň počasí a osudu; navzájem se využívají, sváří i projevují si vzájemnou náklonnost; pracují spolu, hrají si trpělivě se snášejí po tisíciletí. Dokonce ani kůň nezasáhl tak důvěrně do vývoje člověka.
Člověk používal psy nejrůznějším způsobem - jako strážce, průvodce, lovce, bojovníky, jako hubitele hlodavců, tažná zvířata i pro zahřívání nohou. Právě tak sloužil pes jako zdroj srsti či masa. V současnosti je ve Velké Británii chováno asi šest miliónů psů, ve Spojených státech amerických nejméně padesát miliónů, v ČR asi čtyři milióny. Rozeznáváme asi čtyři sta plemen. Ačkoli jejich velikost a exteriér jsou velmi variabilní, mají všichni psi v podstatě týž tvary, který se příliš neliší od vzhledu jejich předků. Jsou to tvární a přizpůsobiví tvorové a nebyl důvod, aby je proces vývoje příliš měnil.
Původ a zdomácnění psa
Asi před šedesáti milióny let se prodíral pralesy malý savec, podobný nejspíše lasičce nebo tchoři. Nazýval se Miacis a byl prapředkem skupiny zvířat, kterým dnes říkáme psovité šelmy: psů, šakalů, vlků a lišek.
Na rozdíl od současných psů, kteří našlapují na prsty, byl Miacis ploskochodec. Měl chrup masožravce a malý mozek, ale byl inteligentnější než jeho současníci creodonti, kteří tvořili jinou skupinu masožravců. Creodonti byli hojnější než Miacis, ale postupně vyhynuli, poslední někdy před dvaceti miliony let.
Předkové psa
Zhruba před třiceti pěti milióny let se z rodu Miacis vytvořili různé pratypy šelem, příbuzných pozdějším šelmám psovitým. Známe přes čtyřicet typů, z nichž některé jsou podobné medvědům, jiné hyenám a další kočkám. Byla však mezi nimi zvířata, která už vypadala jako psi, např. Cynodictis připomínal primitivního velškorgiho Cardigana. Z těchto psům podobných šelem se pak vyvinuli předkové psů.
Psi v nám důvěrně známé podobě se objevili na eruasijské scéně asi před 12 000 až 14 000 lety. Z jakého zvířete se vyvinuli? Původně se myslelo, že jejich předkem byl nějaký šakal nebo kříženec šakala s vlkem. Dnes jsou však vědci toho názoru, že to byla malá jižní forma vlka - vlk indický (Vaniš pallipes), který dodnes žije v Indii. Různě zbarvení arůzně velcí vlci žili tehdy v celé Evropě, Asii a Severní Americe.
Dalšími předky psa mohli být vlka mongolský ze severní Indie, Střední Asie a Číny, nebo vlk stepní z pouštních oblastí Středního východu. je však jisté, že domácí psi vznikli z některého jmenovaného předka (nebo možná paralelní vývojem z několika z nich), a že nejsou geneticky spřízněni s žádným jiným druhem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama