Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Schopnosti a smysly koně

23. března 2007 v 21:31 | arwen shadowrax |  Koně všeobecně
Kůň je výjimečné zvíře. Pokud má dostatečnou inspiraci, dokáže snad všechno. Dokáže běžet neuvěřitelnou rychlostí a neuvěřitelně dlouho, aby si zachránil život, či vyhrál závod. Dokáže skočit neuvěřitelně vysoko, umí tancovat, sedat si, běhat, vydávat zvuky, mluvit řečí těla, soustředit se a přemýšlet.
Zrak:
Oči koně jsou umístěny po stranách, jsou vystouplé a velmi pohyblivé. Koně mají postranní zorné pole 180 stupňů, takže vidí téměř vše kolem sebe. Kůň vnímá sebemenší pohyb před vedle i za sebou. Nevýhodou je, že v oblasti nozder koně a před nimi je mrtvý úhel. To, co je v tomto rozsahu, kůň nevidí.
Orientační smysl:
Díky postavení očí má kůň velmi dobrý orientační smysl. Když se ztratíte zcela v kukuřičném poli, nechte koně vás vést, vždy trefí do své stáje.
Sluch:
Sluch koně je mnohem citlivější než náš. Jeho hlavu můžeme přirovnat k přijímači vybavenému dvěma anténami - velkými, neobyčejně pohyblivými boltci, které se můžou natáčet po zvuku libovolným směrem. Kůň je velmi vnímavý k lidskému hlasu, který je pro něj nejlepším prostředkem k uklidnění a povzbuzení.
Čich:
Koni umožňuje rozeznat jiná zvířata i své domácí prostředí. Vnímají lidský pach, a proto hned rozeznají nervozitu svého pána. Jsou také neobyčejně citliví na pach krve a proto se někdy bojí kolem mrtvého, zakrváceného zvířete.
Chuť:
O chuti koně víme jen velmi málo. Je pro ně životně důležitá, jelikož se už od hříběte naučí rozeznávat podle chuti jedovaté rostliny. Koně rozlišují chuť potravy stejně, jako my: sladká, hořká, kyselá, slaná. Nejvíce jim chutná sladké krmivo, přesto bychom jim neměli dávat kostky cukru, které jim (stejně jako nám) velmi škodí na zuby. Zato mrkev nebo jablko je pamlsek, který vždy uvítají.
Hmat:
Také kůň je velmi citlivý na dotek, neboť má mimořádně silně vyvinutý smysl pro hmat. Když se na nějakém místě jeho těla usadí moucha, cukne kůň okamžitě kůží, aby ji zahnal. Hmatové vousy mají podobnou funkci jako ruce člověka. Jimi kůň "ohmatává" předměty ve své blízkosti. Mezi sebou se ožižlávají a okusují na zadku, či krku, ale rovněž hlazení od člověka se jim velmi líbí. Čištění mají též obzvlášť v lásce, přičemž nejen jeho srst zabavíte nečistoty a prachu, ale ještě k tomu ho podrbete po celém těle.
Šestý smysl:
Je známo mnoho koní, kteří prokázali nevysvětlitelné schopnosti vnímání. Pověstný je odpor k pustým místům se špatnou pověstí. Mají také schopnost předvídat hrozící nebezpečí, čímž už mnohokrát zachránili život svých jezdců. Překvapivá je i schopnost orientace v husté mlze, tmě či těžkém terénu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama