Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Schopnosti, smysly, anatomie

23. března 2007 v 21:44 | arwen shadowrax |  Psi všeobecně
Pohyb:
Afričtí psi hyenoví mají stejnou taktiku jako závodníci v peletonu. Někteříjsou vpředu, jiní vzadu. Když se ti vpředu unaví, zadní převezmou vedení, a to smečce, umožní stále udržovat velké tempo. Psi hyenoví tak uštvou a zabijí i lvy.
Pes je většinou dobrý plavec. Používá styl, který po něm nazýváme "čubička". Jedna z psovitých šelem je však opravdu vynikající plavec a potápěč. Je to psík mývalovitý, obývající původně Sibiř, Čínu a Japonsko, ale vysazený a šířící se i v Evropě. Je expert na lov ryb a vydrží při pronásledování kořisti pod vodou i několik minut.
Čich
Čich psů je báječný. I když jsou rozdíly mezi jednotlivými plemeny i rozdíly mezi jedinci určitého plemene, čichového schopnosti psa daleko předčí náš čich - jsou asi milionkrát lepší. Nápadně lepší čich mají pouze úhoři. Čichová oblast v nose dospělého člověka je velká asi 3 cm2, zatímco v nose průměrného psa zabírá plochu téměř 130 cm2 a je složená do záhybů, které oddělují pachy do vdechovaného vzduchu. Čichová sliznice psa má tedy mnohem více smyslových buněk než sliznice člověka. My máme 5 milionů smyslových buněk, jezevčík 125 milionů foxteriér 147 mil. a německý ovčák 220 mil. Vlhký čenich pomáhá psu pří čichání; rozpouští ve vzduchu se vznášející molekuly, přivádí je do styku s čichovou sliznicí, kterou čistí od starých pachů.
Psi používaní ke stopování využívají skutečnost, že pot každého člověka je tak individuální, jako jeho otisky prstů. Pes umí rozeznat "pachový otisk" osobně a řídí se podle toho, jak se v průběhu času různé pachové části vypařují. To mu po několika metrech sledování umožní zjistit, jak se pach mění a kterým směrem stopovaná osoba šla.
Hmat
Hmatový smysl psa je v porovnání s člověkem poměrně málo vyvinutý. Pravděpodobně je to tím, že předci člověka byli býložraví primáti, kteří si pomocí hmatu vybírali potravu z toho, co leželo před nimi. Na rozdíl od nich jsou psi masožravci, kteří sledovali kořist na dálku a živili se tím, co ulovili.
Zrak
Zrakově je pes dobře přizpůsoben k lovu malých, rychlých zvířat. Zrak však většinou není tím hlavním smyslem, používaným při lovu, a proto nehybné objekty pes často přehlédne.
Sluch
Sluch psů je vynikající, i když některá plemena slyší lépe než jiná. Většina plemen má velké ušní boltce. Ty jsou ovládány sedmnácti svaly, které umožňují jejich vzpřimování a natáčení tak, aby zachycovaly a zaměřovaly zdroj každého zvuku. Sluch psa může registrovat 35 000 kmitů/s (ve srovnání s 20 000 kmitů/s u člověka a 25 000 kmitů/s u kočky). Sluch psa je tak citlivý, že odliší dva metronomy, z nichž jeden tiká stokrát a druhý šestadevadesátkrát za minutu. Pes také dovede uzavřít své vnitřní ucho tak, aby za všeobecného hluku oddělil ty zvuky, na které se chce soustředit.
Ostatní schopnosti
Stejně jako kočky i psi jsou velmi citliví k vibracím. Dovedou předem varovat před zemětřesením, často o mnoho dní dříve, než je člověk schopen zaznamenat jakékoli záchvěvy půdy. Pozoruhodné je, že psi reagují pouze na skutečné zemětřesení; dokážou je odlišit od asi 150 000 neškodných záchvěvů zemské kůry, které se každoročně vyskytnou, ale vůbec je nevyplaší.
Účinnou zbraní psa jsou zuby. Mohutné čelistní svaly umožňují v případě potřeby silná skus. Pes o hmotnosti 20 kg dokáže při skusu vyvinout tlak 165 kg. Průměrný dospělý člověk má ve skusu asi 20 - 29 kg a nejsilnější, speciálně trénovaný muž nedokáže víc než 73 kg.
A co mimosmyslové vnímání psů? Opakované testy v nejpřísnějších podmínkách potvrdily předpokládané telepatické schopnosti některých psů, tedy něco, čemu u člověka říkáme šestý smysl. Proto třeba váš pes vycítí dřív než se rozhodnete, že se půjde na procházku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama