Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Shagya arab

23. března 2007 v 20:44 | arwen shadowrax |  Koně všeobecně
Původ: Shagya je jedním z moha kmenů arabských polokrevníků. Toto plemeno vzniklo v hřebčíně v Maďarsku v hřebčíně zvaný Bábolna. Zakladatelem hlavní linie je hřebec Shagya. Narodil se v roce 1830 v Sýrii. Měřil 159 cm, zbarvením grošák. Jeho potomci působí nejen v Bábolně, ale i v mnoha jiných evropských hřebčínech. Chová se v Polsku, Německu, ČR, SR, USA a jinde.
Exteriér: Tento kůň je mohutnější a vyšší než arabský plnokrevník, má silnější kostru a obvod holeně měří přes 19 cm, má bezvadné nohy a tvrdou kopytní rohovinu.Pokud chodí pouze na rekreační vyjížďky, většinou není třeba podkov. Hlavu má štičího typu a pyšně nesenou, stejně tak jako svůj ocas. V obličeji se mu vyjímají velké výrazné oči a nozdry.
Hůlková výška: 1,50 m -1,62 m
Zbarvení: Převládají bělouši, ale objevují se i ryzáci a hnědáci. Opravdoví vraníci se téměř nevyskytují. Pokud říkám opravdoví, myslím tím, že jejich černá barva vydrží pžes osm let. Většina tzv. "vraníků" do osmi let vybělí.
Charakter: Tento koník je všestranný, učenlivý, inteligentní. O svou ladnou hlavu se však bojí víc než ostatní koně. Je to zčásti ovlivněno výchovou, ale zčásti to mají v genech.
Možnosti využití: Původně se choval, jako jezdecký kůň pro potřeby kavalerie. Dnes se také používá, jako kůň kočárový a předvádí se při různých národních výstavách. Někdy se rodí i dobří skokani.
Chody: Tento ušlechtilý kůň se pohybuje pružně a odlehčeně ve všech chodech. Někde se uvádí, že jeho chod je jako když "plave"
Výžeh plemenné příslušnosti (levé stehno):


Výžehy příslušnosti k linii (levé sedlo):
ShagyaKoheilanSiglavy BagdadyO´BajanJussufDahoman
GazalHadbanKuhailan AfasGamil el KebirSaklavi I

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama