Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Sheltie

23. března 2007 v 20:58 | arwen shadowrax |  Psi všeobecně
Původ: Pochází z Sheltlandských ostrovů. Při vzniku plemene se poměrně jistě křížili špic a King Charles Spaniel. Šeltie jsou známé od roku 1840. Asi na přelomu století obrátila pozornost na šeltie i široká veřejnost. Jako uznané psí plemeno pak byla k vidění v Anglii. Poté se těšila stále větší oblibě. Dnes je tento pes v Anglii rozšířen tak, jako u nás jezevčík či Německý ovčák. Mezitím získala u nás stále rostoucí okruh svých obdivovatelů.
Vzhled: Šeltie je navenek menší než kolie, při tom je ale silná a houževnatá, dobrých proporcí s bohatou srstí.
Krk: svalnatý a takové délky, která dovoluje hrdé nesení hlavy
Pohyb: ladný, plynulý, půvabný
Druhy zbarvení: zlaté, blue merle, tri color
Povaha: Šeltie je přátelská, bez jakékoliv stopy po agresivitě. Je rodinným psem tělem i duší. Svou povahou jsou šeltie dobromyslné, odvážné a živé, pozorné a velmi bdělé. Jsou podstatně temperamentnější a mají větší zálibu ve štěkání než kolie. K cizím lidem se chovají spíše zdrženlivě, což však nesmíme zaměňovat s bázlivostí.
Typické pro ni je, že svou paničku čí páníčka sleduje na krok.
Tito psi mají nejen překrásnou srst, ale i báječnou povahu. Jsou citlivé, inteligentní, dobromyslné a skromné. Jako původní pomocnice pastevců při pasení stád ovcí mají ještě dnes v krvi plnění úkolu. Tuto pracovní vášeň musí mít majitelé kolií a šeltií stále na zřeteli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama