Zákaz kopírování jakéhokoliv článku či fotografií bez souhlasu autora! Porušování autorských práv je trestné!

Monty Roberts - O lonžování

9. března 2008 v 19:55 | arwen shadowrax |  Koně všeobecně
Vlastním Montyho knížku s názvem "Průvodce nenásilným výcvikem koní". Je v ní velmi zajímavý článek o klasickém lonžování. Článek mě velmi zaujal, a tak jsem se rozhodla Vám Montyho názor a rady o něco stručněji nastínit:

"Jde o techniku, která koni nepřináší nic dobrého," zní hned první řádek Montyho článku o lonžování. "Jednoduchým lonžováním mám na mysli lonžování na jedné jednoduché oprati (lonži) upevněné koni na hlavu. Koňáci ji někdy upevňují na lonžovací výcvikový nánosník (obnosek), což je zařízení vyztužené v oblasti nosu kovem se třemi kroužky, na něž se upíná lonžovací oprať. Oprať se často upevňuje na horní kroužek nánosníku a kůň je posílán směrem od cvičitele. Kůň nemůže udržet rovnováhu vlivem jednostranného narušování těžiště opratí, nemluvě o hmotnosti člověka, který ji drží." "S téměř 100% jistotou bude negativně ovlivněno držení hlavy. Takto lonžovaný kůň bude při pohybu v kruhu nejspíš vytáčet hlavu ven stranou od osy těla."
=> jednoduché lonžování vyvádí koně z fyzické rovnováhy
Dobří koňáci (včetně koňských chiropraktiků) se shodnou, že kůň má páteří opisovat křivku kruhu, po kterém běhá. Kůň, který se pohybuje s páteří opačně stočenou, používá svaly "proti kostře", což je pohyb zcela nepřirozený.
=> jednoduché lonžování učí koně vytáčet krční páteř do křivky klenuté opačným směrem, než je obvod kruhu, po němž kůň běhá.
-Jednoduché lonžování působí škodlivě i na pletenec pánevní.
Cval na jednoduché lonži upevněné na hlavě:
"Cvičitel drží hlavu koně v určité vzdálenosti od středu kruhu, takže záď se pohybuje nepatrně mimo jeho obvod. Pohyb tímto způsobem nutí koně přenášet váhu vzad na vnější ohu. Lonž způsobuje, že vpředu kůň přenáší váhu pro změnu na nohu vnitřní. V důsledku toho je pak chod koně nevyrovnaný - vpředu vede opačná noha oproti zádi. Cval tímto způsobem je pro stavbu těla přímo zhoubný! Vychyluje pánev do natolik abnormální pozice, že jsou významně zatěžovány důležité šlachy, povázky a svaly."
=> Nadměrně lonžovaný kůň je ohrožen nejen problémy se záday, rovněž jeho pohyb je méně vydatný.
"Dokonce i tehdy, pokud je lonžování prováděno pouhých 30 dní, může se (a obvykle se tak stane) projevovat na pohybu koně po celý život."
Jak by to správně mělo vypadat?
  • Když už za každou cenu chcete koně lonžovat na jednoduché oprati, tedy lonži, nejlepší způsobem, jak se vyhnout zranění a nežádoucím účinkům je použít uzdečku, upnout koně do podbřišníku a použít postranní otěže s elastickou částí.
  • V ideálním případě lze použít dvou lonží, každou z jedné strany. Protože působíte na hlavu koně z obou stran, můžete ovlivňovat symetrický pohyb. M. Roberts doporučuje podbřišník s vodícími kroužky v místech, kde by byla jezdcova kolena.
  • Dvě lonže jsou vyváženy a kůň se pohybuje přirozeným způsobem.
Pozn.: práci na dvou lonžích by mělo předcházet několik hodin s koněm v kruhové ohradě s cílem navyknout ho na dotyky lonže po celém těle! Pokud s prací na dvou lonžích nemáte žádné zkušenosti, rozhodně to nezkoušejte na mladých koních. Nejprve si o práci na dvou lonžích něco přečtěte a potom se to pokuste praktikovat na starších a zkušenějších koních!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anda97 anda97 | Web | 9. března 2008 v 20:01 | Reagovat

Ahoj, máš super blog. Na mojem blogu je soutěž o nej blog, tak se zapoj. Máš šanci vyhrát !!!

2 Bára Bára | E-mail | 20. března 2008 v 22:53 | Reagovat

Zajímavé!

3 Filip Filip | Web | 23. března 2008 v 19:19 | Reagovat

pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama